[http://www.powiatgora.pl/]
Powiat Góra - Oficjalny serwis internetowy

„Marsz, marsz Polonia!”


Dodano dnia 2019-08-13 14:38:54

11 sierpnia 2019 r. w Luboszycach odbyła się XI edycja Festiwalu Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Starosta Górowski Kazimierz Bogucki, Wicestarosta Grzegorz Kordiak oraz Radny Powiatu Górowskiego Marcin Jóźwiak
Imprezę rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Krzyża Świętego w Luboszycach, którą celebrował ks. proboszcz Adam Lota. O oprawę muzyczną Mszy zadbał zespół CORD. Następnie korowód przeszedł z kościoła na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie Wójt Gminy Jemielno Anita Sierpowska dokonała otwarcia Festiwalu, a p. August Wasiluk przedstawił genezę i historię imprezy. Z uwagi na patriotyczny charakter wydarzenia, zebrani minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny jak również zmarłych członków zespołów, którzy występowali na luboszyckiej scenie w latach minionych.
Podczas XI Festiwalu Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej w Luboszycach wystąpiło 16 solistów oraz 18 zespołów z terenu województwa lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny i profesjonalizm, a na zakończenie otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy za udział.
Wójt Anita Sierpowska, Przewodnicząca Rady Gminy Jemielno Krystyna Grochowina oraz Starosta Górowski Kazimierz Bogucki złożyli szczególne podziękowania p. Augustowi Wasilukowi - twórcy Festiwalu oraz głównemu organizatorowi wszystkich wcześniejszych jego edycji.
Równie wyjątkowym momentem było nadanie członkom Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Głogowie odznaczeń, którego dokonał ppłk mgr Krzysztof Majer z Wrocławia. Festiwal zakończył się wspólnym odśpiewaniem pieśni „Marsz, marsz Polonia!”.
Równolegle do Festiwalu odbywał się I Mały Przegląd Kultury Lokalnej, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Luboszyce XXI Wieku” w ramach projektu „Marsz, marsz Polonia!” dofinasowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich”. W przeglądzie uczestniczyło dziewięciu artystów zajmujących się różnymi dziedzinami sztuki (malarstwo, fotografia, kabaret), którzy na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział. Na jednym ze stoisk wyeksponowano prace zgłoszone do plastycznego konkursu patriotycznego, ogłoszonego przez Stowarzyszenie z Luboszyc także w ramach projektu „Marsz, marsz Polonia!”. Autorzy prac otrzymali nagrody i dyplomy. Wręczenia dokonała Wójt Anita Sierpowska oraz Prezes Stowarzyszenia „Luboszyce XXI Wieku” Małgorzata Górnacka
Wójt Gminy Jemielno składa serdecznie podziękowania Wolontariuszom, Stowarzyszeniu „Luboszyce XXI Wieku” i wszystkim osobom oraz instytucjom zaangażowanym w organizację Festiwalu oraz Małego Przeglądu Kultury Lokalnej, bez których przygotowanie spotkania w Luboszycach nie byłoby możliwe, artystom za wspaniałe występy, a wszystkim zgromadzonym za przybycie. Do zobaczenia za rok!
Więcej zdjęć w galerii

Marta Wołowska-Huras