[http://www.powiatgora.pl/]
Powiat Góra - Oficjalny serwis internetowy

BUS na rozpoczęcie roku szkolnego


Dodano dnia 2019-09-05 15:00:11

W środę, 4 września 2019 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Wąsoszu uroczyście rozpoczęto nowy rok szkolny 2019/2020
Początek roku szkolnego 2019/2020 dla Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka to bardzo intensywny okres, obfitujący w liczne przedsięwzięcia. Rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego to okazja by w podniosłej atmosferze, w grupie wszystkich wychowanków, nauczycieli, pracowników, zaproszonych gości, rodziców i przyjaciół placówki, pochwalić się zrealizowanymi działaniami i planami na najbliższy rok.

Dyrektor Ośrodka Justyna Dąbrowska po oficjalnym otwarciu akademii, przywitała gości, wśród, których znaleźli się Starosta Górowski Kazimierz Bogucki, Burmistrz Wąsosza Paweł Niedźwiedź, Wicestarosta Grzegorz Kordiak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Górowskiego Andrzej Rogala wraz z radnymi Franciszkiem Nakonecznym, Ryszardem Pietrowiakiem, Grażyną Owczarek, przewodnicząca rada rodziców Urszula Rozlazła oraz w zastępstwie księdza proboszcza parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Wąsoszu – ks. Mariusz Trojanowski.

Justyna Dąbrowska w swym wystąpieniu złożyła wszystkim serdeczne życzenia pomyślności w nowym roku szkolnym, kierując do zebranych słowa Stefana Żeromskiego „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”. Następnie przywitała dziewięciu nowych uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. po czym omówiła zmiany, jakie dokonały się w Ośrodku w okresie wakacji. Przedstawiła projekty, z których skorzystała szkoła oraz źródła finansowania zrealizowanych działań. Do najważniejszych zaliczyła zakup mikrobusa do przewozu niepełnosprawnych uczniów, udział szkoły w projekcie „Posiłek w szkole i w domu”, prace remontowe w internacie oraz utworzenie, dzięki środkom przekazanym przez Stowarzyszenie Iskierka, strefy relaksu w holu Ośrodka.

Chcąc przybliżyć poszczególne działania przypominamy, że zakup 9-osobowego mikrobusa dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych ruchowo był możliwy, dzięki wsparciu pozyskanemu w ramach ,,Programu wyrównywania różnic między regionami III" w obszarze D. Zgodnie z zawartym porozumieniem pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Powiatem Górowskim, na tę istotną dla placówki inwestycje udało się pozyskać ok. 80 tys. zł tj. 70 % wartości.

Rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” to działanie, które umożliwiło zmodernizowanie kuchni i jadalni Ośrodka. Dzięki pozyskanej dotacji udało się wymienić kuchenkę, zakupić taboret gazowy, maszynkę do rozdrabniania mięsa, zmywarkę z wyparzarką oraz doposażyć pomieszczenie jadalni 60 krzesłami. Cała kwota projektu wyniosła 17.690 zł, z czego organ prowadzący – Powiat Górowski – jako wkład własny zapewnił 20% w wysokości 3 538,00 zł.

Ponadto w internacie wymienione zostały wykładziny w sypialniach oraz świetlicach grup wychowawczych, a także zakupiono nowe tapczany. Warto podkreślić, że w szkole udało się także stworzyć miejsce, w którym miło spędza się czas pomiędzy lekcjami. Dla uczniów jest ono bardzo ważne i potrzebne. Na zakup wygodnych foteli, bo to za ich sprawą udało się stworzyć strefę relaksu w szkole, udało się pozyskać środki z Dolnośląskiego Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną „Iskierka”. Ta organizacja już od 11 lat związana jest z Ośrodkiem i wspiera jej działalność w różnych formach i działaniach.

Uroczystą inaugurację roku szkolnego zakończyły występy artystyczne uczniów oraz poświęcenie busa przez ks. Trojanowskiego.Więcej zdjęć w galerii