[http://www.powiatgora.pl/]
Powiat Góra - Oficjalny serwis internetowy

Sprzątanie świata w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wąsoszu


Dodano dnia 2019-09-25 11:19:24

W poniedziałek 23 września 2019 r. uczniowie Ośrodka im. Janusza Korczaka w Wąsoszu aktywnie przyłączyli się do Akcji "Sprzątania świata- Polska 2019"
Tematem przewodnim tegorocznej edycji było "Nie śmiecimy – sprzątamy- zmieniamy", zaś celami wydarzenia promowanie niesmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań dzięki, którym zmniejszy się negatywny wpływ na środowisko.
Po krótkiej odprawie uczniowie wraz z opiekunami wyposażeni w rękawice i worki na zebrane odpady wyruszyli w teren, aby posprzątać swój kawałek Polski.

Warto przedstawić genezę tej pięknej akcji (źródło):
Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska.
Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukukiwane są i w miarę możliwości usuwane dzikie wysypiska. Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. „Sprzątanie świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. 

Więcej zdjęć w galerii.

L.Kochan