[http://www.powiatgora.pl/]
Powiat Góra - Oficjalny serwis internetowy

Europejskie Dni Dziedzictwa


Dodano dnia 2019-09-30 12:46:01

24 września br. z okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa uczniowie Specjalnego Ośrodek Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wąsoszu uczestniczyli w warsztatach pt. Od drewnianej misy do porcelanowej filiżanki w Muzeum Okręgowym w Lesznie
Działania praktyczne w ramach warsztatów poprzedzone zostały zwiedzaniem tych elementów wystawy muzealnej, które odnosił się do tematu warsztatów. Dzieci i młodzież z uwagą słuchali opowieści o "historii naczyń", przyglądali się poszczególnym eksponatom, odpowiadali na pytania prowadzącej. Następnie uczniowie przystąpili do działań praktycznych. Sprawdzili swą sprawność manualną, pomysłowość, kreatywność, tworząc własne naczynia z masy porcelanowej. Wykonane porcelanowe działa, uczniowie na pamiątkę spotkania zabrali ze sobą.
Uczestnicząc w warsztatach, aktywnie włączyli się w ochronę dziedzictwa kulturowego.
- Nie tylko zdobyliśmy wiedzę na temat naczyń, którymi posługiwali się ludzie na przestrzeni dziejów, ale dowiedzieliśmy się także, dlaczego ważna jest ochrona i pielęgnowanie różnych elementów naszego dziedzictwa – tak wypowiadali się uczniowie po zajęcia warsztatowych.

Opiekunowie wycieczki mają nadzieję, że uczniowie opowiedzą w swoich domach rodzinnych o wrażeniach jakie wywołała wizyta w muzeum i być może odwiedzą je kiedyś z rodzicami.
Wyjazd na lekcję muzealną zorganizowały nauczycielki Ośrodka: Elżbieta Kochańczyk i Katarzyna Kowaluk