[http://www.powiatgora.pl/]
Powiat Góra - Oficjalny serwis internetowy

Czernina


Dodano dnia 2010-10-12 13:38:19

Wieża kościoła, ratusz, mury zamku oraz kościół pw. św. Wawrzyńca
Wieża kościoła

Jedyna pozostałość po kościele ewangelickim. Usytuowana jest w miejscu, które w źródłach historycznych określone jest jako miejsce, gdzie mieścił się budynek kościoła. Ceglana budowla posiada cechy architektury sakralnej XIX wieku. Dzięki swej solidnej konstrukcji przetrwała po dziś dzień.

Ratusz

Zabytkowa budowla - znajdująca się pośrodku rynku - zniszczona została w 1796 roku przez pożar. Jednakże w 1799-1800 ratusz został odbudowany w stylu klasycystycznym. Budynek jest trójkondygnacyjny, pokryty łamanym dachem. Na chwię obecną obiekt został zaadaptowany na potrzeby banku.

Mury zamku

Zamek powstał w XVII wieku. Aktualnie budynek jest w stanie zaawansowanej ruiny. Owa budowla powstała na planie prostokąta. Posiada wewnętrzny dziedziniec i dwie koliste basteje z boków fasady głównej. Po okresie wojennych dewastacji zachowały się jedynie mury zewnętrzne w większości obwodu oraz pełnej wysokości. Oprócz części zachodniej nie istnieje już podział wewnętrzny. Od zachodu do zamku przylegała prawdopodobnie fosa, która na chwilę obecną zamieniła się w potocznie mówiąc bajoro.

Kościół pw. św. Wawrzyńca

Jednonawowy budynek wzniesiony z cegły. Do jego cennych zabytków należą: ołtarz główny powstały około XVI wieku, przedstawiający ukoronowanie Najświętszej Marii Panny; chrzcielnica z piaskowca z XVI wieku, obraz św. Wawrzyńca z XVIII wieku, organy powstałe w 1802 roku, stacje drogi krzyżowej z XIX wieku oraz zespół epitafiów nagrobnych rodziny von Stosch.