[http://www.powiatgora.pl/]
Powiat Góra - Oficjalny serwis internetowy

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Wąsoszu


Dodano dnia 2014-01-23 16:12:49


W 1788 r. w miejscu kaplicy zbudowanej w 1771 r. wybudowano prosty kościół, który w 1887 r. zamknięto ze względu na groźbę zawalenia się.
21 czerwca 1892 r. wmurowano kamień węgielny pod nowy kościół parafialny. Robotami budowlanymi kierował mistrz Nieke.
10 października 1894 r. odbyła się konsekracja kościoła.

Obiekt w stylu neogotyckim. Wzniesiony został na planie wydłużonego prostokąta. Jednonawowy z pozornym transeptem, mur z czerwonej cegły licówki, cokół z kamienia, oskarpowany. Gzyms wieńczący, otwory zamknięte łukiem ostrym, w prezbiterium z laskowaniami.
Dach nawy dwuspadowy, na prezbiterium i transepcie 3-spadowy, kryty blachą. Od zachodu strzelista, kwadratowa wieża, 3-kondygnacyjna z hełmem stożkowym. Do wieży przylegają kruchty.
Na pierwszej kondygnacji wieży, powyżej wejścia znajduje się figura Chrystusa. Drzwi drewniane z ozdobnymi okuciami. Wewnątrz w nawie czteroprzęsłowej strop podwieszony z fazowanymi malowanymi belkami. W prezbiterium sklepienie krzyżowo-żebrowe na gurtach. Łuk tęczowy ostry. W zakrystii strop drewniany w jodełkę.
Wnętrze kościoła otrzymało neogotyckie wyposażenie. W tym stylu utrzymane są zarówno ołtarze, ambona jak i inne elementy. Nad wejściem umieszczono drewniany chór z organami. W oknach znalazły się misterne witraże z postaciami świętych.

13 sierpnia 1965 r. kościół został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/1104/1374

Obecnie jest to kościół parafialny rzymskokatolickiej parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Wąsoszu - dekanat Góra – wschód.