[http://www.powiatgora.pl/]
Powiat Góra - Oficjalny serwis internetowy

Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wąsoszu


Dodano dnia 2014-01-24 13:19:21


Kościół to dawny zbór ewangelicki św. Mateusza.
Wzniesiony został w 1581 r. na miejscu wcześniejszego kościoła, wzmiankowanego w 1290 r. Odbudowany po pożarze miasta w 1710 r., uległ ponownym zniszczeniom podczas działań wojennych 1759 r. Jego odbudowę rozpoczęto w 1766 r., a zakończono w październiku 1767 r. Wykonawcami byli Jerzy Wandelt z Góry i Fryderyk Rohnke z Wąsosza. 1 listopada 1767 r. dokonano konsekracji odbudowanej świątyni.
Kościół był kilkakrotnie restaurowany w XIX w. (1845, 1868 i 1890).

Jest to kościół orientowany, murowany z cegły, otynkowany, jednonawowy, z wydzielonym prezbiterium. Korpus nawy trzyprzęsłowy. Prezbiterium, nawa, kruchta zachodnia i zakrystia kryte pozornymi kolebkami, natomiast kruchta południowa ma sklepienie krzyżowo-żebrowe. Kościół i przybudówki kryte dwuspadowymi blaszanymi dachami. Od zachodu znajduje się czworoboczna, czterokondygnacyjna wieża kryta dachem namiotowym zwieńczonym kulą, poprzedzona kruchtą z portalem ostrołucznym w profilowanych obramieniach, drzwi drewniane z nitami. Zegar wieżowy, z kwadratowymi tarczami od południa, północy i zachodu.
We wnętrzu skromny wystrój, 3-piętrowe empory, okalające ściany z trzech stron a także prospekt organowy oddany w październiku 1769 r. wykonany przez Franciszka Ufflera z Głogowa i barokowy ołtarz główny z XVIII w. z rzeźbami św. Piotra i Pawła.
Na zewnątrz, na ścianach widoczne są późnobarokowe i klasycystyczne kamienne epitafia z XVIII i XIX wieku.

13 sierpnia 1965 r. kościół został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/1115/1374

Obecnie jest to kościół pomocniczy rzymskokatolickiej parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Wąsoszu - dekanat Góra – wschód.